FOTOKLUB RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
STOWARZYSZENIE TWÓRCÓW
REGION KUJAWSKO-POMORSKI
Z SIEDZIBĄ W TORUNIU

           STRONA W PRZEBUDOWIE

Wspieramy działania WWF https://ratujtygrysy.wwf.pl/

PIOTR MYDLACH fotograf - Kalisz

Urodziłem się w 1973 r. w Kaliszu. Fotografią nieco poważniej zainteresowałem się po 18 urodzinach, na które dostałem od ojca „kultowy PRL-owski przybijacz gwoździ” radziecki Zenit TTL. W 1997 r. ukończyłem z wyróżnieniem studia historyczne na Wydziale Filozoficzno – Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego. Od 1999 r. zawodowo zajmuję się pracą nauczyciela licealnego, w jej ramach pełnię też rolę fotografa szkolnego.

Myślę, że z racji zainteresowań, wykształcenia i prac pisarskich mogę postrzegać siebie jako historyka – także na polu fotografii. Zadanie napisania „życiorysu twórczego” jest w moim przypadku trudne, gdyż zajmuję się fotografią – fotografowaniem raczej na marginesie pracy, osobistych zainteresowań, podróży – choć aparat towarzyszy mi w nich bardzo często. Próbowałem wypowiedzi twórczej w różnych technikach (fotografia tradycyjna, cyfrowa, fotomontaż, kolaż, rysunek) i tematach (krajobraz, detal architektoniczny, portret, akt). W ostatnich latach skoncentrowałem się na fotografii krajobrazowej – choć to szacowne określenie nie do końca odpowiada moim zamysłom. Wolę już digartowską kategorię „scenerie” lub własne określenie „fotografia miejsca”. Obok widoków ogólnych miejsc, próbuję bowiem uchwycić charakterystyczny lub ciekawy detal – coś, co należałoby do nie do końca uchwytnej kategorii nastroju danego miejsca, czy też jak to ujmowali nieocenieni Starożytni (Rzymianie): genius loci, który dziś jest już tylko metaforą, choć wciąż celną.

Standardowe punkty życiorysu twórczego (wystawy, plenery, wyróżnienia) muszę podsumować krótko – brak. Moje fotografie znajdują się w „zbiorach prywatnych”, co oznacza bliskich i przyjaciół, którzy przyjmują je chętnie w charakterze prezentów – przynajmniej tak utrzymują… Wybór ze swego dorobku fotograficznego publikuję na portalach fotograficznych: www.digart.pl (profil: piofo), www.plfoto.com (profil: piofo) oraz www.swiatobrazu.pl (profil: piofo). Moje fotografie szkolne publikowała lokalna kaliska prasa. Są też dostępne na lokalnych stronach internetowych. I to jak dotąd niestety wszystko. Aktywność w dziedzinie historiografii fotograficznej zacząłem od niedużego tekstu o Edwardzie Westonie, zamieszczonego w poznańskiej Gazecie Malarzy i Poetów 10 lat temu. Na stronie toruńskiego Fotoklubu RP, w serii Daguerre i inni, jest dostępna moja ostatnia praca: Kronika fotografii (nr 26). Ten skromny popularny w charakterze tekst jest zaczątkiem szerszego projektu, nad którym obecnie pracuję.