Zaledwie parę dni temu był Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie powodu warto nabrać odrobinę refleksji nawiązujących do dużego problemu, który daje o sobie znać na terenie całej Polski. Mowa tu bezsprzecznie o smogu, który z pewnością może być dla całej cywilizacji naprawdę niebywale groźny. Nagromadzone toksyny, które wdychamy niemal każdego jednego dnia, oczywiście mają do czynienia z rozprzestrzenianiem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już niecały rok. Niewątpliwie warto nieprzerwanie informować czym jest zanieczyszczenie powietrza lub też jakimi metodami można z tego rodzaju kłopotem walczyć.


W kilku telewizyjnych programach, z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza został poruszony ten właśnie temat. Należy przede wszystkim wiedzieć, że aktualnie w Polsce zaczął się grzewczy sezon, a razem z nim wrócił też problem smogu. Metodą jak okiełznać degradacji środowiska jest sprawne oraz ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Połowę smogu w naszym kraju produkujemy sami w domach, o czym wspomniał Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeśli nie rozmontujemy kotłów, które zanieczyszczają środowisko, nie rozwiążemy tego kłopotu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK też włączył się do walki z zanieczyszczonym powietrzem. Wyrabiana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia, za ok. 10 lat będzie zeroemisyjna, jak zadeklarował Prezes spółki, Piotr Woźny. Miejmy na uwadzę również to, że problem ze smogiem i z koronawirusem możemy ze sobą otwarcie połączyć. Epidemia SARS-CoV-2 zaczęła się w obszarach o nadzwyczaj wysokim zanieczyszczeniu powietrza, czyli we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.


W aspekcie smogu niewątliwie należałoby również orientować się, co zasadniczo jest najważniejszą tego przyczyną. Zatem jest to tzw. niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu mnóstwa niekorzystnych substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wymienionych specyfikacji jest nieopisanie istotna, głównie ze względu na nasze zdrowie a także otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz