Od zaledwie kilku dni w pasie nieopodal granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, którym objęto aż sto osiemdziesiąt trzy obszarów, a zatem pewien fragment terytoriów województw podlaskiego oraz lubelskiego. Wprowadzony został na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta wydanego na wniosek rządu. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego wyjaśnił wprowadzenie stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią i działaniami dyktaturą Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "wojnę hybrydową", w której wykorzystywani są migranci. Zdaniem rządu polskiego migranci przywożeni są na granice przez służby reżimu białoruskiego. Pośród nich jest grupa, która od kilku tygodni koczuje w Usnarzu Górnym na Podlasiu.

Ponadto rząd sygnalizował również zbliżające się wojskowe manewry Zapad-2021, w ramach których niedaleko z Polską ćwiczyć będzie około 200tys. żołnierzy rosyjskich i białoruskich. Według konstytucji, stan wyjątkowy można nanieść, gdy w sytuacjach niepokojących niebezpieczeństw konstytucyjne środki są niewystarczające. Jednak ustalenie prezydenta o nałożenie stanu wyjątkowego ma możliwość anulowania Sejm, z tego powodu już dziś zajmuje się sprawą.

Do przedstawicieli opozycji zwrócił się również szef MSWiA, koordynator specjalnych służb Kamiński Mariusz, który mówił o elementach zagrożenia niepodległości naszego kraju oraz integralności granic naszego państwa. Oświadczył też, że państwo białoruskie zarządzane na dzień dzisiejszy przez reżim prezydenta Republiki Białorusi, uskutecznia wielką operację międzynarodową migracyjnej turystyki. Oprócz tego podkreślił, że reżim białoruski uruchomił niedawno połączenia z Libanem. Z kolei Tomasz Siemoniak, poseł Koalicji Obywatelskiej poinformował, że w imieniu klubu KO składa wniosek o uchylenie rozporządzenia prezydenta odnoszącej się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Podkreślił, iż w argumentacji rozporządzenia nie ma mowy o tym, że obecne zagrożenie nie może być wycofane przy wykorzystaniu już istniejących środków. Koniec końców Sejm w głosowaniu nie uchylił rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy o naniesieniu wyjątkowego stanu przy granicy z Białorusią.

Tagi: Wiadomości

Brak komentarzy

Zostaw komentarz